Princip hologrfije je otkrio mađarski naučnik Denis Gabor, zbog čega je 1971. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziku.
Holografija je metod dobijanja likova u prostoru. Naziv potiče od grčke reči ,,holos“ što znači potpun i ,,grafos“ što znači crtež. Hologram je snimak interferencione slike. Metod se zasniva na pojavi interferencije svetlosti pri čemu se stvaraju i reprodukuju trodimenzionalne slike na fotografskoj ploči primenom koherentne svetlosti lasera. Na fotografskoj ploči osim rasporeda intenziteta svetlosnoih zraka kao u običnoj fotografiji registruju se smerovi i faze. Na ovaj način holografija omogućava memorisanje pune trodimenzionalne strukture objekta.
Da bi se u potpunosti razumeo nastanak holograma, potrebno je razumeti nastanak fotografije. Fotografija se zapisuje pomoću svetlosti i odatle sledi naziv – fotogram. Dakle, fotografija je postupak zapisivanja slikovne informacije o objektu. Fotografija (fotogram) zaista sadrži pigmente čijim je rasporedom na fotografskoj ploči ili papiru fizički zapisana slika.
Za razliku od fotograma, hologram se sastoji od niza podataka o veličini, obliku, svetlosti i kontrastu oblika koji se prikazuje, sastavljen u mikroskopskim, kompleksnim i isprepletanim uzorcima. Takvi uzorci su mogući zbog laserskog svetla. Kada se svetlost odbija od trodimenzionalnog objekta ono formira trodimenzionalno složeni uzorak, a kako bi se prikazao ceo uzorak, svetlost mora biti jednobojna i koncentrisana tj. koherentna. Ovim se kreira iluzija u očima posmatrača koji hologram doživljavaju kao stvaran objekat.
Zanimljivo je da kada se hologramska ploča razbije, iz svakog njenog delića može se rekonstruisati kompletna prvobitna slika, prethodno zapisana na ploči. Iako se gube detalji, prikaz slike je potpun i može se iskoristiti bilo koji deo ploče, bilo da je to sam centar ploče ili njen rub.
Laserski zrak (izvor monohromatske i koherentne svetlosti) se usmerava ka 2 ogledala. Zrak odbijen od objekta i referentni zrak formiraju hologramsku sliku.
Laserska svetlost se usmerava na divergentno sočivo i hologramsku emulziju u istoj liniji. Odbijeni zrak od objekta formira hologramsku sliku.
Laserski zrak se usmerava na rasipno sočivo i objekat. Posmatrač, laser i objekat su postavljeni kao na slici.
Pogledajte kako vi možete napraviti laser od materijala koje imate kući:
LED – Ova diode se koristi u izradi ekrana, ali takođe nalazi primenu u alarmnim uređajima sa foto-diodom